Karadeniz Turu, 2021

Ride for pleasure grubu olarak geçen sene orta karadenize yaptığımız 4 günlük gezinin tadı damağımızda kalmış ve daha kapsamlı bir gezi planlamıştık. Nihayet 25 Haziran – 4 Temmuz arasında gezimize başlıyoruz.

Mihalıççık-Gürleyik, 14.05.2020

Kerem ve Taner birlikte Eskişehir merkezden 125 km uzaklıktaki Gürleyik şelalelerine doğru toplamda 250 km ve 4 saat süren bir gezi gerçekleştirdiler. Alpu ve Mihalıççık ilçeleri üzerinden gidilen bu yolun aslında Alpu’ya kadar olan kısmı düz ve yoğun trafik nedeni ile biraz sıkıcı. Ancak sollama antrenmanı açısından yoğun trafiğin olması oldukça avantajlı ve keyifli oldu. Her çeşit sollamayı bol bol yaparak pratiğimizi artırma imkanımız oldu. Alpu’dan sonra vadi içerisinden tatlı virajlarda tempolu bir sürüş ve Mihalıççık sonrası nefis orman içinde 1550 metre rakımda nefis virajlarda keyifli bir sürüş. Ovada 30 derece olan sıcaklık yukarıda 22 dereceye düştü. Sonrasında Gürleyik köyüne kadar nispeten tozlu bir asfalt sürüşü yaptık. Korona virüsü nedeni ile şelalede kalamasak ta bir kaç fotoğraf çekme şansımız oldu. Dönüşte orman içinde yol kenarındaki bir çeşmede durakladık. Çeşmenin buz gibi suyu ile serinledik ve dinlendik. Sonrasında aynı güzergahtan geri döndük. Bu rotanın ilk kısmı sıkıcı olabilse de özellikle Alpu’dan sonraki kısmı çok keyifli. Bir öğleden sonrayı hatta tüm günü geçirilebilecek bir rota. Şehirlerarası geçiş açıldıktan sonra geri dönmeyip Nallıhan yolundan Mayıslar ve Sarıcakaya yolundan geri dönülebilir. Hatta çok erken saatte çıkılırsa Nallıhan üzerinden Abant’a dahi gidilebilir. Tüm motosiklet gezginlerine tavsiye edilir.

Motosiklette risk almak

Risk almayı seven motosiklet sürücüleri sürüş arttıkça daha fazla risk alma eğilimindedir. Riski sevmeyen veya daha az risk alan sürücülerde ise durum risk alma davranışı değişmemektedir. Bu durum risk almayı seven sürücülerin daha çabuk yorulmasından kaynaklanabilmekte veya deneyimleri arttıkça daha fazla risk davranışı seçilmesi eğiliminde olmaktadırlar. Bu ön sonuçlardan, yüksek riskli katılımcıların daha fazla zihinsel iş yükü yaşadığı sonucuna varmak mümkündür.

Hız arttıkça ve kontrolü için daha fazla efor gerektikçe yüksek risk alan sürücünün ortamdan (trafikten) bilgi alması yüzeyelleşiyor ve yetersiz bilgi almaya başlıyor. Öte yandan bu durum yüksek risk alan sürücünün sürüş zamanı artması ile iyileşmiyor. Diğer bir değişle riskli hızlarda algı ve bilgi toplama kapasitesinde bir iyileşme olmuyor. Kazaların engellenmesinde görsel arama stratejisi ve durumun değerlendirilerek yorumlanması ve tespit edilmesi en önemli faktörlerdir. Bu nedenle motosiklet sürüşünde hız seviyesi görsel değerlendirme ve durum tespitinin en doğru şekilde algılanabildiği şekilde belirlenmelidir.

Stasi et al, Transportation Research Part F 12 (2009) 361–370

Korumalı Motosiklet Giysilerinin Etkinliği

Ana bir toplum sağlığı problemi olarak trafik kazalarının 2020 yılında tüm sakatlıkların sebepleri arasında 3. sırada yer alması beklenmektedir. Motosiklet kullanıcıları trafik kazalarında önemli bir kısmı oluşturmaktadır. Bunlar şiddetli çarpma veya hafif-çarpma şeklinde olan yaralanmalardır. Hiç bir koruma şiddetli çarpma durumunda motosiklet kullanıcısını tam olarak koruyamaz ve bu tür yaralanmalar genellikle ölümle sonuçlanmaktadır. Neyse ki bu tür yaralanmalar hafif-çarpma tipi yaralanmalara göre daha az görülmektedir. Asıl sürülerin sakatlığına ve günlük hayattan geri kalmasına neden olan yaralanmalar hafif-çarpma tarzındaki yaralanmalardır. Bu tür yaralanmalarda korumalı elbise kullanımının önemi büyüktür. Yapılan bir araştırmada (Rome ve ark., Injury Int. J. Care Injured, 2012) korumalı elbise kullanımının sürücülerin yaralanma miktarı, hastanede kalış süresi, sağlık bakım ihtiyacı, herhangi bir sakatlık olup olmaması ve normal günlük hayata kayıpsız dönebilmeleri araştırılmıştır. Tam-koruma (kask, korumalı ceket-korumalı pantolon), yarım-koruma (kask-korumalı ceket-korumasız pantolon) ve korumasız (kask-ceketsiz-normal pantolon) şeklinde sürücüleri takip ederek sınıflandırmışlardır.
Sonuçta hangi seviyede koruma olursa olsun korumasız sürücülere göre korumalı giysi kullanan sürülerde daha az fiziksel ve mental yaralanma saptamışlardır. Her iki koruma grubundaki sürücüler daha az hastanede kalmışlar, daha aza ağrıları olmuş ve yaralanmas sonrası ilk 2 ayda daha az sakatlık yaşamışlardır. İlk 6 ay içinde koruma kullanlar korumasızlara göre daha fazla sayıda sürücü işlerine ve günlük hayatlarına kayıpsız dönmüşlerdir.Koruma kullanmayan sürücüler daha fazla işlerinden geri kalmışlardır. Ayrıca koruma kullanan sürücüler kazanın psikoljik sorunlarında daha az etkilenmişlerdir.
Avustralya ve Amerika Birleşik Devletlerinde motosikletler trafikte kayıtlı araçların %3-4’ünü oluşturmaktadır. Her yıl Avustralyada 5000, ABD’de 100000 sürücü kazalara karışmaktadır. Asyadaki bazı ülkelerde motosiklet kullanım oranının %40-70 arasında olduğu düşünüldüğünde oluşacak kazaların sayıları çok daha fazla olacaktır. Bunların önemli bir kısmının hafif-çarpma ile oluştuğu düşünüldüğünde korumalı elbise kullanımı ile oluşacak sakatlık önemli ölçüde azaltılabileceği aşikardır.
Korumalı elbise kullanımının ekonomi üzerine faydası da ayrı bir kounudur. Kişilerin daha az sağlık bakımına ihitiyaç duymaları, daha çabuk işlerine dönebilmeleri ve daha az iş gücü kaybı olması korumalı elbise giyemenin ekonomi üzerine önemli katkılar sağlamasına neden olmaktadır.
Bu çalışma ile korumalı elbise giyilmesinin hem sürücülerin fiziksel ve mental sağlığı üzerine hem de ekonomi üzerine olumlu etkileri kanıtlanmıştır.

Aşağıda motosiklet korumaları ile ilgili uluslararası standart kodları mevcuttur;

EN 13634:2011 (eski EN 13634:2002) – Ayakkabı ve botlar ile ilgili standartlar.
EN 13594:2008 – Eldiven
EN 1621-1:1998 – Mekanik çarpma ile ilgili giysi koruma standardı.
EN 1621-2:2003 – Mekanik çarpma ile ilgili giysi sırt koruma standardı.
EN 1938:1999 – Göz koruma ile ilgili (gözlük vs) standart.
EN 13595-1:2008 – Korumalı tek parça veya ayrı parçalar şeklinde giysilerin standardı.
EN 13595-2:2002 (2008) – Korumalı tek parça veya ayrı parçalar şeklinde giysilerin standardı.
EN 13595-3:2002 – Korumalı ceket ve pantolon standardı.
EN 13595-4:2002 – Profesyonel motosiklet kullanıcıları için korumalı ceket ve pantolon standardı.