Neden Harley Davidson ?

HARLEY SEVGİSİ

Harley-Davidson, değişik  tasarımlara, kışkırtıcı bir sese ve isteğe bağlı zengin aksesuar olanakları sunan ,size yolda mümkün olan en iyi sürüş deneyimi veren üstün bir kaliteye sahip, custom, cruiser ve touring motosikletler üreten dünyanın en büyük motorsiklet üreticisidir.

Kısaca tarihine bir göz atacak olursak

Harley-Davidson Motor Company, bir Amerikan motor şirketidir. Motor hacmi 700 cc’nin üzerinde ağır motorlar üreten firma, çocukluk arkadaşı olan William Harley ve Arthur Davidson tarafından kuruldu.  Amerika’nın Wisconsin eyaletinin Milwaukee şehrinde yaşayan bu arkadaşlar, 2 yıl süren yoğun çalışmanın ardından, 1903 yılında ilk motorlarının üretimini tamamladılar. Ve irelerleyen dönem içerisinde de bir şirket kurdular. Şirket, hızları nedeni ile çoğunlukla polis merkezlerine üretim yapmaktaydı. I. ve II. Dünya Savaşları’nda ABD ordusuyla yaptığı işbirliği ile büyük ölçüde gelir sağlamış,  H-D firmasının yarattığı bu motorlar orduya 15.000 adet hazırlanmıştır. Büyük Buhran döneminden kurtulan firma, aynı zamanda 2. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı için de de askeri motorlar üretmiş ve bugün geldiği noktaya ulaşmıştır.

Harley-Davidson motosikletleri, kendi mirası ve klasik tarzı ile seçkinliği yansıtmakta, motosikletli çetelerin ve gangsterlerin maceralarını hatırlatmaktadır. Harley Davidson Hollywood ve diğer film şirketlerininin filmlerinde en çok kullandığı Coca Cola dan sonraki ikinci markadır.Kendine sadık hayranları ve maceraperest tutkunlarını kendine çeken bu motosiklet modelleri, dünya çapında en tanınmış markalarla beraber efsane statüsü elde etmiştir.

Gönülden bağlanmış takipçileri ve diğer motosiklet kulüpleri için Harley-Davidson,  bir motosikletten fazlası, ulaşım aracı değil adeta bir yaşam tarzı olmuştur. İçinde özgürlüğü hissedenler  için “O”,  sevgi, onur, dostluk ve kardeşlik kavramlarına sahip bir off-road’dur.

Harley kullanmak adeta bir macera filminin içinde oynamak  gibidir. Montunuzda , kaskınızda veya motorunuzda oluşan çizikler ve hasarlar bu filmin içinde olduğunuzu kanıtlayan detaylardır.

Bir Harley Davidson marka motora sahip olduysanız artık yeni bir çocuğa sahip olmuşsunuz demektir . O da bir çocuk gibi ilgi alaka ve bakım ister. Bu motoru garajın bir kenarına bırakıp canınız istediği zaman alıp kullanamazsınız. Eğer böyle yaparsanız emin olun ki sizi yolda bırakır. Sık sık temizlenmek parlatılmak ve bakımlarının tam olmasını ister. Her uzun yoldan sonra vidalarının sıkılması gerekir. Uzun seyahatlerden önce detaylı bir hazırlık ve bakım yapmanız kaçınılmazdır. Ama bu motora ne kadar bakar ve mesai harcarsanız oda size misli ile karşılık verir .Öyle bir parlar ki bakmaya  doyamazsınız ve çevrenizdeki tüm bakışları üzerine toplar. Harley motorların gizemli bir yanıda motorunuzu yıllar geçtikçe daha çok sevmenizdir.

Harley Davidson motorlar  yapısı gereği ağır ama konforlu motorlardır. Bu sebepten dolayı başlangıç aşamasında mutlaka eğitim almanız gerekir. Gerekli bilgileri alır  ve tecrübe kazanırsanız bu ağır motorlara dans bile ettirirsiniz.

Bu motoru kullanmak çok keyiflidir özellikle uzun yollarda veya düz virajlı yollarda tadına doyum olmaz. Koltuk yapısı, ön konsolun genişliği, ayak pedlerinin  yeri ve büyüklüğü ve de oturuş pozisyonunda dizaynın verdiği rahatlık sizi çok uzun rotalarda hiç yorulmamanızı sağlar .

Bu motorun inanılmaz bir aksesuar seçeneği vardır. Eğer isterseniz motorunuzu baştan aşağı farklı bir modele dönüştürebilir ve performansınıda  arttırabilirsiniz . Birçok ünlü marka zengin seçenekleri ile Harley Davidson a  yan sanayi olarak hizmet vermektedir. Onun bu denli değerli ve farklı olmasının temelinde ise  radikal kararlar yeralmaktadır . Çünkü diğer motosiklet firmaları kendi dönemine ve modaya ayak uydurarak çalışırken, Harley kendine özgü tasarımına hep sadık kalır

Eğer sıkı bir Harley Davidson hayranı olduğunuzu düşünüyorsanız, sizin de mutlaka bir Harley Davidson deri ceketiniz vardır diye düşünüyorum. Zira markanın kendine has olan kıyafet serisinde, bebekler için bile olan, Harley Davidson yazılı kıyafetler bulunmaktadır.

Sağlık ve mutluluk içerisinde güvenli sürüşler dilerim.

Murat Sürel